COWORKING

October 22, 2016

Vznik

Za vznik coworkingu sa považuje rok 2005 keď v San Franciscu chlapík menom Brat Neuberg vytvoril priestor, ktorý bol cez deň kanceláriou a v noci bytom. „Hat Factory“ bolo počas dňa pracovným priestorom prítupným aj ostatným. Týmto sa odštartoval celosvetový, nezastaviteľný trend  coworkingu.

Koncept

Koncept coworkingu je veľmi jednoduchý – nezávislí profesionáli z rôznych oblastí sa schádzajú v jednom zdieľanom priestore aby pracovali na svojich individuálnych projektoch. Coworking je v súčasnosti trend životného štýlu freelancerov, ktorí mimovoľne v rámci spoločného pracovného priestoru vytvárajú komunitu, zdieľajú hodnoty, skúsenosti a nápady. Coworking znamenáspoluprácu a interakciu, nie je len o spoločnom bytí v jednej kancelárii. Coworking je zdrojom inšpirácií nielen na pracovnej ale aj interpersonálnej úrovni.

Pre koho je coworking?

Pre koho je tento štýl práce vhodný? Najčastejšie pre niekoho kto si myslí, že je freelancer.

Kto je freelancer?

Kto je freelancer? Freelancer je niekto, kto pracuje samostatne, väčšinou z domáceho prostredia, občas z kaviarne, prípadne z vlastnej kancelárie (ktorá nie je súčasťou bytu v ktorom býva, lebo inak to spadá pod domáce prostredie). Kto je umelec, grafik, dizajnér, či iný hipster, vie čo je freelancer pretože ním pravdepodobne aj je. Ale na svete sú aj iní nezávislí profesionáli, ktorých profesie nie sú až také „fancy“ a aj tak sú freelancermi. Napríklad prekladatelia, samostatní účtovníci, samostnaní realitní agenti, externí konzultanti a iní experti. Čiže v skratke – SZČO (a teraz už aj jednoosobové s.r.o. ), ktorých práca je sedavá a vyžaduje prácu s počítačom viac-menej na jednom mieste, sú freelancermi.

Prečo coworking?

No, ale poďme k tomu, prečo je coworking vhodný pre freelancerov. Freelanceri väčšinou pracujú sami. Práca osamote prináša veľa úskalí, najmä preto, že človek je sám. Keď je človek sám, a ešte k tomu doma, veľmi ľahko stráca pracovné návyky. Udržať si koncentráciu a disciplínu je náročné. Ráno je ťažké prezliecť sa z pyžama. Pracovné prestávky sa naťahujú. Práca zasahuje do súkromia, lebo čo sme nestihli cez deň snažíme sa dohnať po večeroch a, nedajbože, nociach. Veľkým problémom je prokastinácia. Prokrastinácia je chorobné odkladanie dôležitých úloh na neskôr. V skratke – prokrastinácia je zlozvyk, ktorý je dôvodom neúspechu. A preto coworking. Coworking pomáha znovu si vybudovať pracovné tempo a návyky – ráno vstať, obliecť sa, ísť „do práce“ a neodkladať úlohy, ktoré mali byť hotové už včera na zajtra. Pretože pracovať v cowork priestore motivuje k vyšsej produktivite. Coworking dáva možnosť pracovať vtedy keď pracujú aj klienti – lebo klienti pracujú cez deň a pravdepodobne nie v pyžame.

Comments are closed.